Op deze pagina vindt u informatie over de gang van zaken op de mammapoli in samenwerking met de afdeling Radiologie van ZorgSaam Ziekenhuis . De naam mammapoli is afgeleid van het Latijnse woord voor borst, mamma. Op de mammapoli werkt een team van hulpverleners zeer nauw samen, o.a. de chirurg, de radioloog, de patholoog-anatoom, de verpleegkundig specialist en de mammacare-verpleegkundige. Deze zijn allen gespecialiseerd in onderzoek en behandeling van borstafwijkingen.
De mammapoli – follow up
Naar aanleiding van voorgaand onderzoek is besloten of aangeraden om een periodieke controle af te spreken op de mammapoli. U krijgt hiervoor een oproep via de poli chirurgie.
De afspraak op de mammapoli wordt gecombineerd met een afspraak op de afdeling radiologie. De mammapoli vindt drie maal per week plaats in ZorgSaam Ziekenhuis, locatie Terneuzen, op maandag, dinsdag, woensdag om de 14 dagen en donderdag.
Onderzoeken op de mammapoli
Tijdens uw follow-up bezoek wordt u eerst verwezen naar de röntgen voor een mammografie en/of echografie van de borst. De radioloog zal de foto en de echo direct beoordelen. In sommige gevallen verricht de radioloog aansluitend een punctie onder echografie. Aansluitend bespreekt u met de chirurg of verpleegkundig specialist de resultaten van het lichamelijk onderzoek, de mammografie en de echografie.
Indien een punctie is verricht, maken we een afspraak op de poli na ongeveer 3 dagen voor het resultaat van deze punctie. Als een punctie niet onder echografie kan plaatsvinden, maken we een afspraak voor een punctie onder röntgendoorlichting (stereotactie).
De aanwezigheid van een partner of vertrouwenspersoon kan ondersteuning geven.
De verschillende onderzoeken
Mammografie
Het röntgenonderzoek van de borst heet mammografie. Op deze foto’s zijn heel kleine veranderingen in het borstweefsel al te zien. Bij een mammografie worden altijd foto’s van beide borsten gemaakt. Uw borst wordt op de steunplaat van het apparaat gelegd. Met behulp van een kunststof plaat wordt uw borst aangedrukt. Dit aandrukken kunt u als gevoelig of pijnlijk ervaren. Het is echter wel noodzakelijk om een foto te kunnen maken waarop het kleinste detail zichtbaar is. Elke borst wordt vervolgens in twee verschillende richtingen gefotografeerd.
Als u (mogelijk) zwanger bent, dient u dit te melden. Röntgenstraling kan schadelijk zijn voor het ongeboren kind.
Indien u borstvoeding geeft, maken wij liever geen mammografie. Het borstweefsel in de borst is dan veranderd (gezwollen), waardoor het borstweefsel op een mammografie minder goed te beoordelen is. Het is wel mogelijk om een echografie van de borsten te maken. 3 tot 6 maanden na het stoppen van borstvoeding is een mammografie weer normaal te beoordelen.
Ook wordt geadviseerd om voor het onderzoek geen bodylotion, crème of talkpoeder op de borsten. Gebruik ook in de 3 weken voorafgaan aan de mammografie geen zinkzalf (zoals sudocrème).
Hoe wordt een mammografie uitgevoerd?
Als u aan de beurt bent, haalt de laborant u op en brengt u naar de kleedruimte. De laborant zal nogmaals naar uw gegevens vragen en uitleg geven over het onderzoek. Zij/hij zal u vragen om uw bovenkleding en eventuele sieraden uit te doen.
Van elke borst worden twee foto’s gemaakt: één van de bovenkant van de borst en één van de zijkant van de borst. Om een zo duidelijk mogelijke beoordeling van de foto’s te krijgen, drukt de laborant uw borstweefsel zo compact mogelijk samen. Dit kan even pijnlijk zijn. Het aandrukken van de borst kan geen kwaad. Ook niet als u een knobbeltje heeft of als u borstprothesen heeft. Wanneer alle foto’s gemaakt zijn, moet u in het kleedkamertje even wachten. De laborant overlegt ondertussen met de radioloog of er voldoende foto’s gemaakt zijn. Eventueel wordt aansluitend een echografisch onderzoek van de borsten gedaan.
Echografie
Vooral bij jonge vrouwen heeft het borstklierweefsel een dichte structuur, waardoor een mammografie soms moeilijk te beoordelen is. Ter aanvulling op de mammografie kan een echografie meer informatie geven over de afwijking. Bij echografie wordt een afbeelding van de borsten gemaakt met behulp van geluidsgolven. Dit levert informatie op over de verschillende weefsels in de borst. Zo kan de arts bijvoorbeeld een cyste (een blaasje gevuld met vocht) onderscheiden van een andersoortige afwijking.
Hoe wordt een echografie uitgevoerd?
Dit is een onderzoek, waarbij met geluidsgolven beelden van de borsten worden gemaakt. Een echografie kan goede aanvullende informatie geven op de mammografie. Het maken van een echografie is niet pijnlijk.
Punctie
Wanneer op de mammografie en/of echografie een afwijking te zien is die nader onderzoek vereist, wordt een punctie gedaan. Hierbij wordt een stukje borstweefsel verwijderd met behulp van een speciale naald. In de meeste gevallen zal de punctie op de röntgen worden uitgevoerd. Soms moet hiervoor wel een nieuwe afspraak worden gemaakt.
Een mammapunctie kan op verschillende manieren gebeuren. Dit kan onder echogeleide (met echografie) of stereotactisch (met röntgenfoto’s) door de radioloog op de röntgen. In alle gevallen wordt de huid verdoofd en wordt een kleine sneetje (3 mm) in de huid gemaakt, waarlangs de naald ingebracht wordt.
Het weefsel wat verkregen is, sturen we naar de patholoog en wordt nauwkeurig onderzocht. De uitslag volgt na ongeveer 3 dagen.
Afhankelijk van de aard van de afwijking, zal de chirurg of verpleegkundig specialist met u bespreken of er verdere behandeling noodzakelijk is. Soms kan worden volstaan met een controle of wordt geadviseerd de afwijking te verwijderen. Indien blijkt dat de afwijking kwaadaardig is, zal er een verdere behandeling volgen.
De verpleegkundig specialist mammacare
De verpleegkundig specialist is een gespecialiseerde (mammacare) verpleegkundige, die een 2-jarige Masteropleiding heeft gevolgd. Binnen de mammapoli combineert de verpleegkundig specialist medische en verpleegkundige taken, zoals het afnemen van de medische anamnese, uitvoeren van lichamelijk onderzoek, verwijzen naar de röntgen en bespreken van de uitslagen met de patiënt. Dit in nauwe samenwerking met de chirurg en radioloog.
Contactgegevens
U kunt de mammapoli bereiken via:
Tel. nr. 0115-688132 of 0115-677179 of via e-mail: mammacare@zzv.nl
Mei 2025