Het ZorgSaam jaarverslag over 2024 dat eind deze maand gedeponeerd wordt, geeft een terugblik op een jaar van uitdagingen en herstel.

2024 was een intens jaar met kwetsbaarheden in de medische specialistische zorg (tijdelijk afschalen acute neurologie) en personeelstekorten in de ouderenzorg. Er waren ook zoals bekend financiële uitdagingen naar aanleiding van het tekort over 2023 van € 11,5 miljoen.

Door een gerichte aanpak en vele inspanningen van iedereen in de organisatie komt ZorgSaam voor 2024 uit op een positief resultaat van € 2,3 miljoen. Dat is beter dan verwacht, want er was een negatief resultaat van 2,5 miljoen begroot.

Het resultaat ziet er verdeeld over de onderdelen van ZorgSaam als volgt uit:
• B.V. Ziekenhuis € – 2,4 miljoen
• B.V. Thuis- en Ouderenzorg € 4,3 miljoen
• B.V. Zorgsupport € 0,0 miljoen
• Overig € 0,4 miljoen

Het positieve resultaat is in de thuis- en ouderenzorg te vinden. Het resultaat wordt verder beïnvloed door enkele eenmalige effecten, daarom geeft de raad van bestuur in het jaarverslag een ‘winstwaarschuwing’. “We zijn er nog niet. Er zijn absoluut goede stappen gezet, maar we moeten intensief blijven werken aan herstel. Met name de uitdagingen in het ziekenhuis zijn en blijven groot, het ziekenhuis is namelijk nog niet uit de rode cijfers. Verdere maatregelen, een vervolg op de ingezette lijn, zijn essentieel om ZorgSaam structureel financieel gezond te maken. Dat stelt ons in staat om de uitstekende zorg en ondersteuning te blijven bieden die onze patiënten, cliënten en bewoners verdienen. Doordat we werken aan een stabiele financiële basis, kunnen we ook in de toekomst blijven investeren in onze organisatie.”

De eerste financiële effecten van de herstelplannen werden vanaf het vierde kwartaal 2024 zichtbaar. Dit betreft onder andere een afname van niet medisch personeel, een afname van de inzet van extern personeel, een afname van het verzuim en het on hold zetten van grote projecten. Daarnaast zijn er door enkele bewuste acties, zoals de verkoop van panden die niet meer bij de strategie van ZorgSaam passen (+ € 454.000) eenmalige baten ontstaan. Die baten waren niet het primaire doel, maar tellen wel mee in het uiteindelijke, hoopgevende resultaat van + 2,3 miljoen euro.

De raad van bestuur vermeldt tot slot: “We zijn vol vertrouwen dat de bezuinigingen en de koers die we hebben uitgezet ZorgSaam in 2025 weer een gezonde organisatie maken. Het positieve resultaat over 2024 bevestigt dat we op de goede weg zijn. We zien elke dag hoe goed iedereen, medewerkers maar ook onze vrijwilligers, zorgen en instaan voor onze patiënten, bewoners en cliënten. Er is aandacht voor elkaar, collegiaal en vanuit een gedeelde zorgpassie. We doen het met z’n allen, ziekenhuis, ambulance, thuiszorg, ouderenzorg en de ondersteunende diensten. Daar kunnen we alleen maar heel erg trots op zijn.”